Cartier Brancusi

Comunitatea online a cartierului Brancusi
Acum este Dum Apr 20, 2014 1:11 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Politica, frate!!!
MesajScris: Dum Apr 17, 2011 10:38 pm 
Neconectat

legat de politica cred ca sunt si schimbarile care se fac in parc mai ales la sectiunea pt pitici unde au disparut toate aparatele de joaca.cred ca vor fii aduse anul viitor,an electoral, si vopsite in portocaliu.

Sus

MesajScris: Lun Apr 18, 2011 8:35 am 
Neconectat

mda... no comment! numai ca nu inteleg ce au avut cu saracii pitici :(

Sus

MesajScris: Vin Iul 08, 2011 8:51 pm 
Neconectat

inginerul scrie:
Cum definiti notiunea de DOCTRINA?

Pai doctrina politica a unui partid reprezinta totalitatea principiilor sau ideile fundamentale ale acelui partid. Daca te referi la PSD, din denumire iti poti da seama ca este vorba de social democratie, de idei si programe sociale si democratia pentru o societate libera. Din pacate in romania de azi rata saraciei si a persoanelor cu nevoi este foarte mare... si consider ca PSD are puterea de a-i ajuta pe acesti oameni. Desigur nu se pot face doar programe sociale si sa stam sa impartim faina si malai la cozi, dar nici sa stam indiferenti la cei ce au nevoi. Programe sociale sunt si acelea care duc la compensarea medicamentelor pentru cei bolnavi, si construirea de spitale si centre sociale, gradinite, parcuri cu aparate de joaca pentru toti oamenii (sa nu fii nevoit sa platesti la locuri de joaca private pentru a merge cu copilul la un loc de joaca) si multe altele.

Turbo B scrie:
inginerul scrie:
Cum definiti notiunea de DOCTRINA?

Pe noi ne intrebi? Intreaba-l pe Poteras... sau pe Vanghelie... sau pe Udrea

Pentru Turbo... pot sa-ti dau un sfat? Nu asa trebuie tratat. Eu consider ca prin comunicare se pot rezolva multe si ca trebuie sa avem putin respect pentru cei ce isi fac timp sa vorbeasca aici cu noi. Asadar te-as ruga, daca ai ceva de spus la adresa celor pe care i-ai nominalizat, da-i drumu', descarcate, nici eu nu-i plac, dar intrebarea era alta. Sincer nici eu nu-l plac pe Vanghelie si ma bucur ca nu mai conduce organizatia de Bucuresti, astfel punandu-se capat blaturilor cu cei din commentul tau.

CRISTINA scrie:
legat de politica cred ca sunt si schimbarile care se fac in parc mai ales la sectiunea pt pitici unde au disparut toate aparatele de joaca.cred ca vor fii aduse anul viitor,an electoral, si vopsite in portocaliu.

Alinutza scrie:
mda... no comment! numai ca nu inteleg ce au avut cu saracii pitici :(

Mai fetelor,(sper sa nu va suparati ca ma adresez asa) eu sunt de acord cu ceea ce spuneti voi, insa eu consider ca o problema mai grava este faptul ca in anul 2008, in campanie tragi tare sa faci un parc pentru a mai capata cateva voturi, dureaza pana in 2009 in campania pentru presedinte si cu toate astea nu esti in stare, sau esti asa "bun gospodar" si nu asiguri si iluminat public in acel parc? Pai siguranta publica nu conteaza? Pai pe intuneric sa ne trezim cu un parc plin de aurolaci si drogati care lasa gunoi si ace de seringa infestate cu cine stie ce boli? Daca intr-un moment de neatentie copilul gaseste un ac si se inteapa? Asta cred ca e o tragedie. Si apoi putem sa vedem si unde sunt aparatele... si cati bani a costat acel parc... si ca probabil acele aparate sunt montate intr-un alt parc pentru a se mai incasa odata banii pe ele... si tot asa.
Va multumesc pentru ca va faceti timp sa va spuneti parerea si ca, poate, impreuna reusim sa gasim cateva solutii.
Cu drag!

Sus

MesajScris: Vin Iul 08, 2011 10:03 pm 
Neconectat

Citind mesajul lui @psd, am avut o epifanie! Tocmai mi-am dat seama ca decat sa discut politica romaneasca, prefer sa discut religie cu niste martori ai lui Yehova, sa comentez meciuri de oină sau sa invat sa cos goblenuri.

PS: sper sa nu apara si @pnl sau, doamne fere, @pdl, ca chiar ma apuc sa cos goblenuri in timp ce ma uit la meciuri de oina jucate de martorii lu Yehova!

Sus

MesajScris: Lun Iul 11, 2011 4:58 pm 
Neconectat

Asterix scrie:
Citind mesajul lui @psd, am avut o epifanie! Tocmai mi-am dat seama ca decat sa discut politica romaneasca, prefer sa discut religie cu niste martori ai lui Yehova, sa comentez meciuri de oină sau sa invat sa cos goblenuri.

PS: sper sa nu apara si @pnl sau, doamne fere, @pdl, ca chiar ma apuc sa cos goblenuri in timp ce ma uit la meciuri de oina jucate de martorii lu Yehova!

Asterix, fara suparare, dar fiecare are dreptul sa-si spuna parerea. Nu am inteles daca ai avut o epifanie din cauza textului sau din cauza mea ca exist (@psd) pe acest forum... Daca din cauza realitatilor prezentate de mine, pot sa-ti spun ca tocmai din acest motiv am intrat in politica. Vreau sa ma implic, sa schimb ceva, nu sa stau acasa si eventual sa nici nu merg la vot, dar sa stau sa comentez si doar atat. Cat despre aparitia celorlalte formatiuni... cred ca ar fi ok sa apara noi utilizatori cu care sa dezbatem. Toti avem drepturi egale si consider ca nu ar fi bine ca cineva sa zica de exemplu "sper sa nu apara @asterix sau doamne fereste @...". Nu este corect, iar dreptul la libera exprimare sper ca inca nu a disparut.
Cu drag!

Sus

MesajScris: Lun Iul 11, 2011 10:00 pm 
Neconectat

Da, lol. vrei sa schimbi, adica sa te umpli de bani repede si fara munca. am mai auzit replica asta.
Cred ca e cam naspa pt voi, psd-ul, sa vedeti cum au luat altii tactica voastra si au perfectionat-o pana la limita. Ca ei nu fac decat ce ati facut si voi, cu deosebirea ca au mai facut si ceva, voi nu. A cumpara pe bani multi ati facut si voi, dar banii au disparut, ce ati cumparat cu ei nu s-a vazut pe nicaieri. De aia a si pierdut asa flagrant Darabont alegerile, ca a fost zero ca primar.

Eu zic sa incerci mai degraba un ateu ca exista Dumnezeu, ai mai multe sanse :D

Sus

MesajScris: Mar Iul 12, 2011 8:02 pm 
Neconectat

mandea scrie:
Da, lol. vrei sa schimbi, adica sa te umpli de bani repede si fara munca. am mai auzit replica asta.
Cred ca e cam naspa pt voi, psd-ul, sa vedeti cum au luat altii tactica voastra si au perfectionat-o pana la limita. Ca ei nu fac decat ce ati facut si voi, cu deosebirea ca au mai facut si ceva, voi nu. A cumpara pe bani multi ati facut si voi, dar banii au disparut, ce ati cumparat cu ei nu s-a vazut pe nicaieri. De aia a si pierdut asa flagrant Darabont alegerile, ca a fost zero ca primar.

Eu zic sa incerci mai degraba un ateu ca exista Dumnezeu, ai mai multe sanse :D

Poate asta este parerea ta si nu incerc sa ti-o schimb, dar probabil nu stai in cartier. Cat despre imbogatirea mea... pot sa-ti spun ca m-a ajutat Dumnezeu sa am tot ce-mi doresc, chiar ajut si alti oameni. Si daca tot ai adus vorba de Dan Darabont, cred ca sti cine a facut acest cartier, cine era primar cand s-a construit, iar ceea ce a facut cu banii, care oricum erau mai putini, se poate regasi si dupa doua mandate ale actualului primar care planteaza toja, panselute si schimba borduri dupa borduri. Iar pe langa aceste cheltuieli, care nu zic ca sunt inutile, dar sunt multe alte probleme mult mai grave in tot sectorul, actualul primar Poteras, mai face si alte afaceri cu retrocedari ilegale si alte fapte pentru care este chemat pe la DNA.

Daca vrei cateva realizari ale lu' Darabont care se vad dupa atatia ani iti reamintesc eu:
Gaze in cartierul militari-rosu (in P-uri);
Cartierul Brancusi - proiectul initial 5600 locuinte pentru tineri (iar actualul primar nu a fost capabil sa repartizeze ultimul bloc decat anul trecut-dupa 6 ani);
Blocuri aleea Istru;
Modernizarea parcului Moghioros;
Iluminatul public in parcurile crangasi si giulesti;
Infiintarea centrelor de colectare a taxelor si impozitelor in toate cartierele sectorului (inainte vedeai batrani lesinand la cozi pentru a-si plati taxele);
Dezvoltarea zonei Plazza Mall prin presiuni la RAPPS (care detinea cladirea circului foamei) si totodata crearea arterei de legatura B-dul Timisoara - B-dul Iuliu Maniu pentru descongestionarea circulatiei in zona;
Centrul antidrog in Militari:
Primul sediu al jandarmeriei pe la Valea Lunga tot in Militari, care ulterior a fost retrocedat de actualul primar;
O piata noua (de la zero), piata Chilia Veche;
Fantana arteziana din parcul Moghioros care nu functiona de pe vremea lu' Ceausescu;

Si multe alte realizari mai mici... si toate astea cu mult mai putini bani si fara imprumuturi asa cu a facut actualul primar, de a amanetat primaria sectorului sase pentru o lunga perioada prin creditul facut la banci de 150 milioane euro. Unde sunt acesti bani draga @mandea??? Ce ai vazut tu facut de o suma asa de mare, in conditiile in care tot cartierul Brancusi la preturile afisate pentru apartamente nu costa mai mult de 39 milioane de euro??? Si unde mai pui ca si bugetul local este de cateva ori mai mare decat pe mandatul lu' Darabont?
Deci draga @mandea, asa cum am scris la inceput in postarile mele, ca daca sunt persoane care vin cu argumente nu ma voi contrazice doar de dragul de a o face, asa iti zic si tie... Vino cu lucruri concrete si daca ai ceva de comentat la cele prezentate de mine mai sus, te rog s-o faci dar cu dovezi si iti voi aduce si eu dovezile mele. Hai sa nu mai fim rautaciosi, hai sa fim corecti!!!
Cu drag!

Sus

MesajScris: Sâm Iul 16, 2011 10:44 pm 
Neconectat

Da, nu stau in cartier, lol, dar stai tu (mai sapa, poate dai de apa :) ). Vb de corectitudine si spui numai minciuni. Darabont n-a facut nimic, cu atat mai mult cu cat nu erau banii lui. Nu te mai chinui cu mesajele astea de 5 pagini ca nu sta nimeni sa le citeasca, oricum sunt pline de tampenii. Sa vin cu dovezi? pt ce? eu nu am nimic de demonstrat, eu stiu cum stau lucrurile, nu trebuie sa conving pe nimeni, tu si stiftul tau de partid trebuie sa o faceti. Si de asemenea poti sa renunti la falsa politete, ti se citeste in orice rand falsitatea.

Fara drag!!!

Sus

MesajScris: Lun Iul 25, 2011 9:16 pm 
Neconectat

mandea scrie:
Da, nu stau in cartier, lol, dar stai tu (mai sapa, poate dai de apa :) ). Vb de corectitudine si spui numai minciuni. Darabont n-a facut nimic, cu atat mai mult cu cat nu erau banii lui. Nu te mai chinui cu mesajele astea de 5 pagini ca nu sta nimeni sa le citeasca, oricum sunt pline de tampenii. Sa vin cu dovezi? pt ce? eu nu am nimic de demonstrat, eu stiu cum stau lucrurile, nu trebuie sa conving pe nimeni, tu si stiftul tau de partid trebuie sa o faceti. Si de asemenea poti sa renunti la falsa politete, ti se citeste in orice rand falsitatea.

Fara drag!!!

Off... ce pot sa mai zic... eu nu te-am jignit si nu sunt fals. Cat despre cartier... iti pot spune mai @mandea ca am facut mai multe pentru acest cartier decat ai facut tu pentru casa ta. Asta asa, ca sa las politetea si sa iti spun ca orice om are limite, iar daca nu oferi respect nu astepta sa te respecte cineva... si asta nu aici cu mine, dar probabil aceeasi atitudine o ai in viata de zi cu zi. Am spus destule in toate postarile mele si cred eu, lucruri constructive, pe cand tu.... Esti critic si doar atat, nimic constructiv, nimic concret. Oare de ce nu esti critic si cu actuala putere?... Poate faci parte din ea sau ai interese si ti-e usor din spatele unui calculator, (ca doar nu te vede nimeni, crezi tu) sa comentezi si sa critici eventual si pe regele Carol de actuala situatie a Romaniei. Suntem in anul 2011 iar de sapte ani, aproape opt, psd-ul nu mai conduce nimic in tara sau in sectorul 6. Cat despre postarile mele... zici tu ca sunt prea lungi? Poate ca am ce sa zic, poate sunt lucruri concrete si adevarate si te irita, poate ca sunt oameni care au rabdare sa citeasca, (in general cei ce au citit o carte au rabdare sa citeasca si un mesaj de jumatate de pagina), dar tu probabil ca nu ai rabdare si este problema ta. Iar cand salut "Cu drag!", nu te salut doar pe tine, ci pe toti cei ce-si fac timp sa intre pe acest forum si citesc mesajele scrise, iar in codul bunelor maniere asa scrie... ca atunci cand inchei o convorbire, un mesaj, o scrisoare, un mail etc, sa saluti... dar si aici cred ca ai probleme. Asa ca... Te las pe tine sa intelegi ce inseamna punctele astea din final.
Pentru toti ceilalti, va salut cu drag!

Sus

MesajScris: Mar Iul 26, 2011 4:02 pm 
Neconectat

PSD sunt curios ca tot vorbeai de facut parcuri inainte de alegeri si care se degradeaza dupa ... tot la aceiasi categorie ai introdus si parcul pe care tu il atribui lui Darabont ???? sau Oprescu ... sau Vanghelie ..... iar referitor la cartierul Brancusi ... termina cu populismul ieftin .... nu tine .... Darabont poate a DAT apartamentele .. dar cartierul nu l-a facut el .... sunt curios cum voteaza ei care au probleme =)) in casa .. ploua ... ninge ... etc
Sti de ce nu mai vor oamenii politica ... pentru ca toti condamnati populismul si mita electorala dar in acelas timp o aplicati si mai mult .... o duceti la cote si mai inalte decat predecesorii ... vorba cuiva ... mai bine cu martorii lui Iehova

Sus

MesajScris: Mar Iul 26, 2011 4:08 pm 
Neconectat

aaa sa nu uit banii ... "cele 5600 de apartamente facute de Darabont " precum si Blocurile din aleea Istru (cum s-or fi dat ele); au venit de la ministerul dezvoltarii ... nu de la PS 6 iar referitor la costuri incearca sa faci un efort de memorie sa vezi costul materialelor de constructie atunci ... cu cel putin 2 ani inaintea inceperii constructiilor si dupa .....
P.S. si daca Darabont a fost un geniu in crearea cartierului poti spune te rog de ce a ales solutia asta ingenioasa cu centralele de apartament atat de ineficiente si costisitoare ... si de ce firmele care au lucrat la cartier au fact-o in bataie de joc ???/
Au fost doar niste intrebari retorice ... nu ma astept la raspunsuri pentru ca nu ai ....

Sus

MesajScris: Mie Iul 27, 2011 12:40 am 
Neconectat

Crezi ca nu am... Pai acest proiect a fost facut de ANL impreuna cu Ministerul Transporturilor si Lucrarilor Publice, parca era MLPAT, sau ceva de genul si Primaria Sectorului 6. Adica ministerul si anl-ul facea constructia, iar primaria facea tot ce tinea de infrastructura (drumuri, apa, canalizare, proiect urbanistic zonal si de detaliu-PUZ, PUD, spatii verzi, a dat terenul si a facut posibil intregul proiect prin presiuni si relatia corecta cu celelalte institutii ale statului implicate)
Pot sa-ti dau dreptate in ceea ce priveste costul, insa aici pot sa-ti spun ca pretul de vanzare a fost hotarat prin:
Ordinul MDRT (Udrea) nr. 906/2011 privind stabilirea valorii de inlocuire pe metru patrat, pentru anul 2011, in vederea vanzarii locuintelor pentru tineri, a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 182, din 15 martie 2011 si stabileste ca valoarea de inlocuire a locuintelor ANL este de 448 de euro pe metrul patrat, inclusiv TVA, fata de 407 euro pe metrul patrat, cat era calculata pentru 2010.
Mai pot sa-ti dau dreptate cu centralele sau cu executia lucrarilor de finisaje si izolatie, dar si aici iti spun ca lucrarile de construire si finisaje au fost facute de firme care au castigat licitatia facuta de ANL si minister, nu de primarie si centralele tot in acelasi sistem.
Dar hai sa ne gandim, daca tot vorbim de costurile de intretinere, de ce in urma cu un an si ceva, pana sa se infiinteze dafsl, cum s-au bagat cheltuieli numai cu papetaria si birotica pentru birourile care administrau acest cartier de cca 50000 ron (500 milioane lei vechi) intr-o singura luna. Hai sa vedem cati bani se dau pentru paza acestui cartier, pentru curatenia nefacuta in cartier, pentru curatenia nefacuta in scarile blocurilor, pentru becurile schimbate doar pe hartie nu si in blocuri... si pentru celelalte cheltuieli care sunt pentru lucrari facute doar pe hartie. Si unde mai pui ca pentru cei ce au depasit varsta de 35 ani au modificat si chiria...
Pana una alta pot aprecia intentia si efortul celor ce au facut acest proiect, acest cartier... si au adus un strop de bucurie, o speranta si un ajutor la inceput de drum unor tineri si unor familii care chiar s-au bucurat de casele lor. Ganditi-va la cei ce se aflau pe liste si nu au primit casa din cauza modificarii proiectului initial de catre primaria capitalei (videanu), primaria de sector (poteras) si rechinii imobiliari... Oare ei ce zic, oare ei se plang de centrale si de cum sunt lucrate aceste blocuri?... Astea sunt intrebari retorice cu raspunsuri dureroase in mintea si sufletele a mii de tineri.
Va salut!

Sus

MesajScris: Mie Iul 27, 2011 9:12 am 
Neconectat

psd scrie:
Oare de ce nu esti critic si cu actuala putere?... Poate faci parte din ea sau ai interese si ti-e usor din spatele unui calculator, (ca doar nu te vede nimeni, crezi tu) sa comentezi si sa critici eventual si pe regele Carol de actuala situatie a Romaniei.

Pt ca nu au user pe forum e un raspuns bun as zice. Cand vor avea ii voi critica. De vreme ce ai aparut pe aici, indura critici.

psd scrie:
Suntem in anul 2011 iar de sapte ani, aproape opt, psd-ul nu mai conduce nimic in tara sau in sectorul 6. Cat despre postarile mele... zici tu ca sunt prea lungi? Poate ca am ce sa zic, poate sunt lucruri concrete si adevarate si te irita, poate ca sunt oameni care au rabdare sa citeasca, (in general cei ce au citit o carte au rabdare sa citeasca si un mesaj de jumatate de pagina), dar tu probabil ca nu ai rabdare si este problema ta.

Hai nu ma innebuni, 8 ani? dar anul cu PDL l-ai sarit? sau nu se pune?
Dar aia 2 cu pnl-ul cand ii sprijineati din umbra (recte nu votati motiunile de cenzura din parlament) nu se pun?

[flame removed]

Sus

MesajScris: Mie Iul 27, 2011 2:57 pm 
Neconectat

"iar primaria facea tot ce tinea de infrastructura (drumuri, apa, canalizare, proiect urbanistic zonal si de detaliu-PUZ, PUD, spatii verzi, a dat terenul si a facut posibil intregul proiect prin presiuni si relatia corecta cu celelalte institutii ale statului implicate)" ihi ... interesante vorbele ... sper ca ti le asumi ... atunci intreba de ce se scufunda aleea Masa Tacerii ???? e subiect pe forum ... ca doar aleea e facuta prin grija contractului asigurat de onor primar DARABONT ... tu sustii asta nu io ... iar din cate imi aduc aminte ministru MLPAT parca era ... cine era .. cine era .... cine .. cine ..... Miroooooon Mitreaaaaaaaaaaaa, ministrul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei. ...

Sus

MesajScris: Mie Iul 27, 2011 3:01 pm 
Neconectat

Asa ca stimabile domn politician in devenire ... crede-ma nu mai suntem naivi .... incearca sa analizezi situatia imobiliarelor .. se aseamana cu politica ... daca perceptia romanilor despre imobiliare s-a schimbat ... crede-ma s-a schimbat si despre politicieni sau politica ... asa ca .... unde gasesc un martor ... al lui iehova ... :))

PS In nestinta ta stimabile PSD lumea nu a uitat ... tot binele facut de psd .... iar povestea ca nu ati fost la putere ... moft ... (mai bine as zice eu) ... dar la asta ti-a raspuns mandea...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]