Atentie ! - Revin penalitatile in facturi GDF, ENEL...

Discuţii ale locatarilor despre problemele din cartierul Brâncuşi.
Post Reply
gogu2006-proprietarnervos

Atentie ! - Revin penalitatile in facturi GDF, ENEL...

Post by gogu2006-proprietarnervos » Tue May 05, 2015 9:26 pm

Mare atentie caci au revenit penalitatile de intarziere la plata facturilor, disparute odata cu Ganciu.
Din cauza ca administratia nu a achitat la timp facturile, au reaparut acele penalitati in facturi.
Fiti cu bagare de seama ca sa nu va bage aceste penalitati la cei care sunteti buni platnici !!!
Cereti sa vedeti in original facturile GDF, ENEL, APANOVA si comparatile cu ce apare la intretinere.

locatarfnervos

Re: Atentie ! - Revin penalitatile in facturi GDF, ENEL...

Post by locatarfnervos » Tue May 05, 2015 9:43 pm

legea 230/2007, art.49, alin(3) "Sumele rezultate din aplicarea penalităţilor de întârziere vor face obiectul fondului de penalităţi ..."
Exista penalizari incasate suficient pentru a se plati penalizari de la furnizori.
Curtea de conturi este cea care controleaza, dar si reprezentantii locatarilor trebuie sa ceara ca penalizarile furnizorilor sa nu fie achitate de locatari. E ilegal si daca o fac, trebuie sa plece unde merg toti hotii.

Andras

Post by Andras » Wed May 06, 2015 7:23 am

Sper ca e doar o alarma falsa, nu am de gand sa platesc penalitatile cauzate de altii. DAFL e de vina ca tolereaza restantierii, ei sa plateasca penalitatile.

gogu2006-Original

Post by gogu2006-Original » Wed May 06, 2015 5:29 pm

NU este alarma falsa, din pacate !
Si la blocul nostru avem aceste penalitati.
In mod normal administratia trebuie sa le achite din fondul de penalitati, care are o valoare suficient de mare ca sa acopere intarzierile.
De fapt s-a ajuns la aceste probleme din cauza restantierilor, care trebuie taxati la buzunar.

Misus

Post by Misus » Wed May 06, 2015 7:20 pm

si cand ii taxeaza? sunt unii care nu platesc de doi ani intretinerea...
cu astia ce face?

eu as propune sa-i dea afara pe toti cei care au mai mult de trei luni restante ...Nu se mai poate!

Locatara

Post by Locatara » Thu May 07, 2015 10:24 am

Eu as propune sa plateasca angajatii Dafl penalizarile din buzunarele proprii, daca tot isi bat joc de noi atat. Personal sunt in conflict cu ei si desi am fost de buna cuvinta si le-am achitat intretineri calculate gresit, NU O SA O MAI FAC. Sa plateasca cine greseste !

Inca ma mai mir ca tot cartierul accepta sa plateasca intretineri fara sa vada si documentele pe care se bazeaza. N-am mai auzit asa ceva in viata mea !

http://www.bzb.ro/stire/litera-de-lege- ... lor-a83429

Literă de lege: administratorii de bloc le vor da trimestrial raportul, locatarilor

Administratorii de imobile vor fi obligaţi să informeze trimestrial, în scris sau prin e-mail, proprietarii din cadrul asociaţiei despre cheltuielile, încasările, veniturile şi plăţile efectuate de asociaţie, după ce a fost adoptată o propunere legislativă în acest sens. Proiectul de lege a fost iniţiat de 9 parlamentari din PNL şi PSD, printre care se numără şi senatorul braşovean Nicolae Vlad Popa. Propunerea a fost adoptată miercuri cu 286 voturi „pentru” şi nici un vot împotrivă, de Camera Deputaţilor, care este for decizional.
Proiectul de lege completează Legea nr.230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, în sensul stabilirii unei noi atribuţii în sarcina administratorilor de imobile, potrivit căreia aceştia au obligaţia de a informa, trimestrial, proprietarii din cadrul asociaţiei de care răspund, referitor la situaţia financiară cu privire la toate elementele de cheltuieli, venituri, încasări şi plăţi aferente asociaţiei de proprietari. Iniţiatorii susţin că, prin măsura propusă, se doreşte, pe de o parte, ca administratorii să dea dovadă de o mai mare corectitudine, iar, pe de altă parte, proprietarii să ia la cunoştinţă situaţia exactă a cheltuielilor asociaţiei.
Iniţiatorii mai apreciază că proiectul ar rezolva situaţiile a mii de acţiuni în instanţă care au ca obiect recuperarea prejudiciilor aduse de administratorii de blocuri care au folosit banii locatarilor în interes personal, iar locatarii au fost în situaţia de a achita de mai multe ori sumele aferente întreţinerii sau au suportat consecinţele opririi furnizării apei potabile sau căldurii deşi şi-au plătit dările.

Locatara

Post by Locatara » Thu May 07, 2015 10:38 am

Parlamentul României
Legea nr. 34/2015 pentru completarea art. 36 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari

În vigoare de la 15.03.2015

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Articol unic.
La articolul 36 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 490 din 23 iulie 2007, cu modificările ulterioare, după litera f) se introduce o nouă literă, litera g), cu următorul cuprins:

"g) informarea trimestrială, în scris sau prin poşta electronică, a proprietarilor, membrii asociaţiei de proprietari, cu privire la situaţia financiară cuprinzând toate elementele de cheltuieli, venituri, încasări şi plăţi aferente asociaţiei de proprietari, sub semnătura proprie şi contrasemnată de preşedintele şi de cenzorul asociaţiei de proprietari."

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.

PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR
VALERIU-ŞTEFAN ZGONEA

PREŞEDINTELE SENATULUI
CĂLIN-CONSTANTIN-ANTON POPESCU-TĂRICEANU

Bucureşti, 11 martie 2015.

http://lege5.ro/Gratuit/gu4tcnrxha/lege ... roprietari

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ida=129160

gogu2006-Technik

Post by gogu2006-Technik » Sun Jun 21, 2015 6:46 pm

Este o prevedere noua si foarte buna.
Trebuie aplicata !
Cred ca problema trebuie pusa in scris de catre reprezentantii de bloc si facuta solicitare oficiala catre administratie.

Adica: Trimestrial, administratorii blocurilor sa faca o sedinta cu toti proprietarii din fiecare bloc, in care sa prezinte situatia financiara descrisa in Lege impreuna cu un coleg de la economic.

Andras

Post by Andras » Sun Jun 21, 2015 9:51 pm

Conform legii, informarea se face in scris, pe hartie sau electronic, deci nu au sens sedintele.

In curand urmeaza reclamatii pentru incalcarea legii.

gogu2006-Technik

Post by gogu2006-Technik » Sat Aug 01, 2015 5:52 pm

Exista penalitati la multe blocuri in facturile GDF Suez si RADET pentru luna Aprilie.

Atentie la neatentie !

Sa nu platiti ca prostii.

Asteptam si facturile enel.......................

Iula

Post by Iula » Fri Dec 23, 2016 10:10 pm

Facturi mai mici la gaze pentru chiriaşii RA-APPS şi ANL

http://stiri.tvr.ro/article.php?article_id=26218

Chiriaşii RA-APPS şi ANL vor plăti mai puţin la gaze, din aceasta lună. Un ordin al autorităţii de reglementare îi mută pe aceştia de pe lista consumatorilor industriali pe lista celor casnici. Asta înseamnă că facturile lor vor fi mai mici cu un sfert din valoare. Vor plăti mai ieftin gazele şi căminele studenţeşti, cele de bătrâni precum şi centrele de plasament.

Odată cu liberalizarea preţurilor la gazele naturale apar şi primele schimbări în alegerea regimului de furnizare. Până acum, chiriaşii RA-APPS erau trecuţi la non-casnici, adică la mari consumatori. În lunile de iarnă, pentru apartamentele cu două sau trei camere, facturile săreau de 1000 de lei. Cum liberalizarea ar fi urcat şi mai mult facturile, ANRE i-a trecut la consumatori casnici.
"Contractul încheindu-se între RA-APPS şi furnizor, practic plătea RA-APPS şi după aceea recupera banii de la chiriaşi. Acest ordin se referă numai la imobile cu destinaţie de locuinţă, în care gazele naturale sunt utilizate pentru prepararea hranei şi încălzire", explică preşedintele ANRE, Niculae Havrileţ.

Potrivit reglementatorului, modificarea a fost cerută în primul rând de chiriaşii ANL, dar şi de dezvoltatorii imobiliari care nu au reuşit să-şi vândă locuinţele şi le-au închiriat.

Asta nu îi scuteşte de majorări imediat ce calendarul de liberalizare a preţurilor la gaze va fi pus în aplicare şi pentru consumatorii casnici. Prima creştere a tarifelor ar trebui să aibă loc în iulie, cu 8 procente, iar a doua în octombrie.

Mavet

Post by Mavet » Sat Dec 24, 2016 2:19 pm

Stirea e din 2013... Abia acum ai citit-o?

Post Reply